Pěstujeme pro zdraví - Léčivé bylinky a jejich využití

Toto fórum je převážně určené pro milovníky Matky přírody a veškerá témata, sovisející s Florou. Tedy vše o rostlinách všeobecně. Druhy, čeledě, způsoby pěstování, využití. Množení, setí, sázení, šlechtění, kultivace, množení a pod. Pochlubte se svými pěstitelskými úspěchy, úrodou, sbírkou kaktusů, bonsají, pěstováním bylinek, koření, atd. Oblíbené květiny, Ovoce, Zelenina. Vaše zahrady zahrádky, půdní rekultivace, dekorace. Semínka a sazenice. Místo pro Vaše pěstitelské fotoseriály, návody, zkušenosti a diskuze. Tak ať to roste..
Uživatelský avatar
Zahradník Země
Tibeth San
Tibeth San
Příspěvky: 185
Registrován: 12 úno 2014, 02:12

Pěstujeme pro zdraví - Léčivé bylinky a jejich využití

Nový příspěvek od Zahradník Země » 18 říj 2014, 05:01

Léčivé bylinky z a jejich využití


Ženšen pětilistý (Gynostemma pentaphyllum)
- Bylina nesmrtelnostiGynostemma pentaphyllum - jiaogulan, ženšen jižní, gynostema pětilistá, Xianxao (čínsky), Amazachuru (japonsky).

[lytebox=http://grower.cz/photos/028204/0360.jpg]http://grower.cz/photos/028204/0360.jpg[/lytebox]

Pozoruhodná léčivá rostlina z čeledi Cucurbitaceae - tykvovité, pocházející z hor jižní Číny, ale roste také v Thajsku a Japonsku. Gynostema je popisována v čínských knihách již před 600 roky. Později si díky svým léčivým účinkům vysloužila názvy jako "bylina nesmrtelnosti, zázračná bylina nebo bylina dlouho- věkosti". V 70. letech 20.století bylo při sčítání obyvatelstva v Číně zjištěno, že v provinciích kde pravidelně pijí čaj z gynostemy je nejvyšší procento lidí starších 100 let a také celkový věkový průměr byl vyšší. Naopak nižší zde bylo procento úmrtí na rakovinu.
Název "Jižní ženšen" si rostlina vysloužila, protože obsahuje gypenosidy, které jsou velmi podobné ginsenosidům,které jsou obsaženy v pravém ženšenu(Panax ginseng). Ten se ovšem oproti gynostemě pěstuje velmi obtížně,je vázán na určité půdní a klimatické podmínky a vypěstování rostliny do sklizňové velikosti je záležitost několika roků. Proto jsou také kořeny a produkty z něj tak drahé.

[lytebox2=http://grower.cz/photos/028204/0358.jpg]http://grower.cz/photos/028204/0358.jpg[/lytebox2]

Účinky látek obsažených v jiaogulanu byly podrobeny vědeckým testům a bylo zjištěno mnoho prospěšných vlivů na lidský organismus. Je zařazován mezi tzv. antioxidanty, adaptogeny, antistresory nebo harmonizátory (příznivě ovlivňuje funkce celého organismu). Kladně ovlivňuje trávení, imunitní systém, snižuje cholesterol, léčí nespavost, zlepšuje funkci jater a ledvin, snižuje hladinu cukru v krvi. Pozoruhodná je i schopnost regulovat krevní tlak, kdy nízký zvyšuje a vysoký naopak snižuje. Používá se také jako prevence proti infekční žloutence, rakovině, mrtvici a infarktu, posiluje imunitní systém, U osob užívajících gynostemu byla pozorována lepší fyzická kondice, vytrvalost a rychlejší reakce. Lístky (1g sušených lístků, tj. přibližně kávová lžička) je doporučeno louhovat po dobu 3 minut ve vařící vodě(šálek 2,5dcl) a konzumovat takto vzniklý výluh. Doporučená maximální dávka jsou čtyři šálky. Čerstvé mladé výhonky lze také nasekat nadrobno do zeleninových salátů. Nebyly zjištěny žádné nepříznivé vedlejší účinky způsobené užíváním této byliny.

Gynostema roste jako liána, takže do květináče(u dospělých rostlin průměr 20-25cm) je vhodné umístit oporu nebo ji zasadit do závěsného květináče, pak bude vytvářet pěkné převisy. Je možné pěstovat ji jako přenosnou rostlinu, dle literatury je mrazuvzdorná ( -15°C až -18°C) ale silnější mrazy ji mohou uškodit. V oblastech s mírnější zimou by zřejmě bylo možné pěstovat ji jako trvalku, tedy celoročně v záhoně na zahradě. Prospívá na slunci,v polostínu,v dobré humózní vlhké zemině. Já ji mám už třetím rokem. Na podzim začne schnout, tak ji přestanu zalévat, ostřihám ji a dám ji do sklepa, kde je asi 5° C celou zimu. Brzy na jaře začne znovu obrůstat. V těchto dnech, kdy moc nesvítí a je zima i ve skleníku, tato rostlina prosperuje ze všech rostlin nejlépe. A čajda z ní vždy zahřeje a potěší ducha i tělo.

Obrázek
Naposledy upravil(a) Zahradník Země dne 27 úno 2015, 04:58, celkem upraveno 2 x.
..Nejdůležitější na světě je semeno .. A to, co z něj vyroste..
.. Pěstuji, tedy jsem ..
Tibeth.cz

Uživatelský avatar
Zahradník Země
Tibeth San
Tibeth San
Příspěvky: 185
Registrován: 12 úno 2014, 02:12

Re: Pěstujeme pro zdraví - Léčivé bylinky a jejich využití

Nový příspěvek od Zahradník Země » 13 pro 2014, 23:30

[lytebox=http://grower.cz/photos/028204/0732.jpg]http://grower.cz/photos/028204/0732.jpg[/lytebox]

Třapatka nachová
(Echinacea purpurea)

ČELEĎ: Asteraceae
KVĚT: růžový,až 10 cm velký, jazykovitý, kvete červenec - září
TYP LISTU: vejčitý
ZEMĚ PŮVODU: Severní Amerika
STANOVIŠTĚ: slunné, půda zahradní
MNOŽENÍ: semeny, dělením trsů na jaře
PLOD: nažka

+LÉČIVKA : Patřila k léčivým rostlinám Indiánů. Podporuje imunitu organismu,
známé kapky Echinacea. Nejúčinnější kořen a květ, nejméně list. Používá se i při léčení AIDS (francouzsky SIDA).

ŽIVOTNOST: vytrvalý, vysoký do 40 cm (s květem do 100 cm)

[lytebox2=http://grower.cz/photos/028204/0731.jpg]http://grower.cz/photos/028204/0731.jpg[/lytebox2][lytebox2=http://grower.cz/photos/028204/0734.jpg]http://grower.cz/photos/028204/0734.jpg[/lytebox2]

SPECIFIKACE: Echinacea purpurea, známá též pod názve rudbekie je snad nejznámější léčivou rostlinou této doby. Celkem je popsáno devět odrůd této rostliny, ale v našich podmínkách je nejrozšířenější Echinacea purpurea, Echinacea angustifolia. Název má původ v řeckém slově echinos - ježek pro šiškovitý tvar květu s bodlinami. Je zařazena jako druh sedmikrásky a její světlefialový květ šiškovitého tvaru na konci dlouhého stonku, pro který byla nazývána " indiánská šiška " byl využíván k medicínským účelům již před 200 lety.

POUŽITÍ: Zabíjí bakterie a viry, redukuje alergie a nevídaně posiluje náš nespecifický imunitní systém, jehož včasná reakce na viry je rozhodující v době epidemií podzimních nemocí. Z rostlinyjsou získávány silice, ß-sitosterol, mastné kyseliny palmitová a lonolová, fenolické látky / kys. kávová, echinaakosid/, polysacharidy. V praxi jsou používány extrakty ze suchých kořenů a nati nebo šťáva lisovaná z čerstvé nati, zpracované do formy sirupů, kapek či šťáv. Polysacharidová frakce extraktu zvyšuje nespecifickou imunitu a má výrazné protivirové a bakteriostatické účinky. Jako horkou novinku lze uvést nedávné získání protinádorové substance - pentadecadienu. Doporučována bývá i pacientům, kteří podstupují léčbu chemoterapeutiky nebo ozařováním, neboť dokáže zvýšit množství bílých krvinek, které jsou často těmito léčebnými metodami více či méně likvidovány.

Podává se obvykle ve formě tinktury (100 g čerstvého kořene se maceruje 7 dní v 500 ml 60 % lihu), někdy i ve formě odvaru, což se ale jeví jako méně účinné, neboť sušením se účinnost drogy poněkud snižuje. V prevenci se užívá jedna čajová lžička tinktury denně, v době nákazy lze dávku zvýšit až na jednu čajovou lžičku každé 3 hodiny.

Obrázek
..Nejdůležitější na světě je semeno .. A to, co z něj vyroste..
.. Pěstuji, tedy jsem ..
Tibeth.cz

Uživatelský avatar
Zahradník Země
Tibeth San
Tibeth San
Příspěvky: 185
Registrován: 12 úno 2014, 02:12

Re: Pěstujeme pro zdraví - Léčivé bylinky a jejich využití

Nový příspěvek od Zahradník Země » 27 úno 2015, 04:54

473 474 475

Klanopraška čínská (Schizandra chinensis)
Nazývá se též „semínko pěti chutí“ – protože v semínku této byliny naleznete kyselou, sladkou, pálivou, slanou i hořkou chuť.

je rostlina z čeledi klanopraškovité (Schizandraceae). Je to dřevitá liána s jednoduchými střídavými listy a pravidelnými bělavými květy,
pocházející z východní Asie. Červené bobule jsou jedlé, rostlina má využití v medicíně a je pěstována i v ČR jako okrasná rostlina,
nápadná zejména na podzim podlouhlými souplodími červených bobulí. Může dorůstat až 6 metrů (v Číně až 12m). Květy jsou
jednotlivé, vonné, jednopohlavné a vyrůstají na bázi mladých výhonů. Okvětí je bílé, krémové nebo narůžovělé, nerozlišené,
složené z 5 až 9 volných lístků. Tyčinek v samčích květech je nejčastěji 5, řidčeji méně nebo více (4 až 7). V samičích
květech je 14 až 40 volných pestíčků. Plodem je podlouhlé souplodí růžovočervených až červených bobulí. Bobule
jsou jedlé, asi 5 až 7,5 mm velké. Rostlina snáší velmi silné mrazy, ale našich podmínkách je občas po narašení
poškozována jarními mrazíky.

[lytebox2=http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... nsis_c.JPG]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... nsis_c.JPG[/lytebox2][lytebox2=http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... uit_01.jpg]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... uit_01.jpg[/lytebox2]

Obsahové látky posilují nervovou soustavu, zvyšují duševní i fyzickou aktivitu, působí protidepresivně, zahánějí spánek a snižují únavu.
Klanopraška patří mezi takzvané adaptogeny, tedy látky zvyšující odolnost organismu při zátěži a v extrémních podmínkách.
Sbírají se plody, případně i větvičky. Připravují se z ní lihové tinktury, dá se použít i jako čaj. Historie používání této byliny
je hlavně při podpoře činnosti ledvin nebo plic, dušnosti, přílišném pocení nebo častém močení. Její celkové využítí bylo
i širší. Například má klanopraška příznivý vliv na posílení imunity ale v patřičném množství také na sexuální výkonnost
u mužů a erotické senzitivity u žen. Klanoprašku v dnešní době najdete v některých bylinných směsích – ať již v
odvarových nebo mastech či krémech.
Obrázek

Čaje s tonifikujícím účinkem a jiné extrakty s menším účinkem než
produkty ze semínka, se dělají z listů lián nebo mladých výhonků. Klanoprašku využívají i výrobci
nealkoholických nápojuů, sirupů, cukrovinek nebo kompotů. Plody klanoprašky se i kandují nebo
nakládají do medu. V Japonsku z ní vyrábějí také cucavé bombóny s velice specifickou chutí.
Já ji používám do různých bylinných směsí z celé zahrádky pro přípravu čaje.
Ten vždy povzbudí tělo i mysl.
*šikulka*
Obrázek
..Nejdůležitější na světě je semeno .. A to, co z něj vyroste..
.. Pěstuji, tedy jsem ..
Tibeth.cz

Odpovědět

Zpět na „Zahrada a pěstování“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host