Židovský hřbitov Humpolec

Fórum na téma zajímavostí na Humpolecku. Aneb byli jsme tam a stojí za to vidět. Tipy na výlet, cyklistika jedinečná místa, vyhlídky, památky, příroda a podobně. Místo pro Vaše fotografie, zkušenosti a doporučení.
Uživatelský avatar
Hamry
Více pokročilý/á uživatel/ka
Více pokročilý/á uživatel/ka
Příspěvky: 34
Registrován: 04 říj 2014, 21:17

Židovský hřbitov Humpolec

Nový příspěvek od Hamry » 10 pro 2014, 00:22

Židovský hřbitov

Židovský hřbitov v Humpolci se nachází zhruba 900 metrů východně od centra města Humpolec, okres Pelhřimov a je přístupný po polní cestě odbočující z ulice Podhrad, na zeleně značené turistické stezce ke hradu Orlíku. Založen byl v roce 1716 a během své existence byl dvakrát rozšířen v 19. století, díky čemuž se dnes rozkládá na ploše 3658 m2.

Čítá asi 1000 náhrobních kamenů, z nichž nejstarší dochované pochází z první poloviny 18. století. Podoba náhrobních kamenů byla ovlivněna východočeským sepulkrálním umění, díky čemuž se jednotlivé stély nápadné výraznou symbolikou a asymetrickými tvary. Mezi nejcennější patří stély barokní a klasicistní. U starších hrobů jsou nápisy hebrejsky, u mladších pak německy a česky. Hřbitov sloužil pro široké okolí a jsou zde pohřbeni například prarodiče a strýc hudebního skladatele Gustava Mahlera nebo děd a strýcové spisovatele Franze Kafky. Poslední pohřeb zde proběhl v roce 1942.

Hřbitov byl poničen během druhé světové války, po níž byl neudržován a poškozován vandaly. Od roku 1958 je hřbitov státem veden jako památka, od roku 1994 je chráněn jako významný krajinný prvek a koncem 20. století proběhla jeho rekonstrukce. Je ve vlastnictví Židovské obce v Praze a má vlastního správce. Vlastní hřbitov ohraničuje vysoká zeď a je uzamčen.

V areálu hřbitova se nachází prostá obřadní síň s pamětní deskou věnovanou obětem holocaustu.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Zdroje:
cs.wikipedia.org
geocaching.com
Nic moc moc dobrého, ani nic moc moc zlého netrvá nikdy moc moc dlouho.

Uživatelský avatar
Humpolák
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 40
Registrován: 20 dub 2014, 10:28

Re: Židovský hřbitov Humpolec

Nový příspěvek od Humpolák » 24 dub 2016, 20:33


Odpovědět

Zpět na „Zajímavá místa v okolí Humpolce“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host